И ове године смо, кроз активности у старијим, мешовитим и предшколским еко групама, обележили Светски дан енергетске ефикасности. Током прве  недеље марта, са децом су организоване радионице током којих смо гледали цртане филмове, фотографије и илустрације на тему енергетске ефикасности, разговарали о томе зашто је важно штедети енергију и о навикама које можемо усвојити како бисмо штедели енергију. Заједно са својим васпитачицама, деца су учествовала у креирању сликовнице „Како сачувати енергију – заједно будимо планети спас“. Сликовница ће током наредне недеље „путовати“ по вртићу и до Основне школе „Аца Алексић“ како би се и остала деца , кроз илустрације и стихове из сликовнице упознала са корисним навикама које могу помоћи очуванју енергије.

Ове активности су и део eTwinning пројекта у који су укључена деца нашег вртића – „Ecology Workshop“. Заједно са својим вршњацима из Европе – из Грче, Турске, Италије, Румуније, Грузије, Шпаније, Литваније, Пољске и Португалије, деца истражују начине очувања животне средине, размењују идеје, активности и материјале које креирају у својим вртићима на ову тему.

На радионицама су настали стихови – поруке деце и васпитача:

БУДИТЕ УЗ НАС! ДА ЗАЈЕДНО БУДЕМО ПЛАНЕТИ СПАС!

НАЈВИШЕ НА СВЕТУ ЖЕЛИМО ДА САЧУВАМО НАШУ ПЛАНЕТУ!

ЗАТВОРИ ЧЕСМУ, БОЉА ЈЕ КАДА НЕ ЦУРИ, ЈЕР НАМ ТОНА ВОДЕ БЕЗВЕЗЕ ОДЕ.

ВЕТАР ДУВА, ВЕТРЕЊАЧУ ПОКРЕЋЕ, ДОБИЋЕМО ТАКО СТРУЈУ, ЕТО НАМА СРЕЋЕ.

ИСКЉУЧУЈЕМО СТРУЈУ КАД НАМ НИЈЕ ПОТРЕБНА, ЛЕПШЕ ЈЕ ДОК СУНЦЕ НАПОЉУ НАМ СИЈА.

ПРЕПОРУЧЉИВА И ДОБРА СИЈАЛИЦА ЈЕ ШТЕДЉИВА, СПИРАЛНА И ЛЕПА ТРАЈАЋЕ ПУНО ЛЕТА.

ПАЖЊА, ПАЖЊА, ПРИРОДА ЈЕ ЈАКО ВАЖНА. ЕНЕРГИЈУ РАЗНУ ДАЈЕ, ЧУВАЈМО ЈЕ ДА НАМ ДУЖЕ ТРАЈЕ.

ЗАТВАРАЈ ВОДУ ДА ЗЛАТНЕ КАПЉИЦЕ НЕ ОДУ.

ВОДУ ШТЕДИ ЈЕР ПУНО ВРЕДИ!

ЧИСТ МОЖЕШ ДА БУДЕШ И АКО ИСПОД ТУША СТАНЕШ, НЕ МОРАШ УВЕК У ПУНУ КАДУ ДА БАНЕШ.

ТРЕБА ДА ЗНАТЕ: И У КУПАТИЛУ МОЖЕТЕ ЕНЕРГИЈУ ДА ЧУВАТЕ. ЗАШТО ДА МАШИНА ПЕРЕ САМО БЛУЗЕ ДВЕ, КАДА У ЊУ МОГУ ДА СТАНУ СВЕ?

ЗУБЕ КАДА ПЕРЕШ, ТИ ЗАТВОРИ ВОДУ, ДА ТЕ ЛЕПЕ КАПИ УЗАЛУД НЕ ОДУ!

КАДА СУНЦЕ ГРЕЈЕ, МОЖЕ ВЕШ ДА СУШИ, ДА СЕ МАШИНА ОД МУКЕ НЕ ПУШИ.

КАД НАПОЉУ ЈЕ ДАН, ЗАВЕСЕ РАШИРИ. МНОГО ЛЕП ЈЕ СВЕТ, И ДРВО, И ЦВЕТ. У МАРАКУ НЕ СЕДИ , А СТРУЈУ ШТЕДИ.

ИДИ ПЕШКЕ СВУДА ИЛ РОЛЕРЕ ВОЗИ, НАШУ ДРАГУ ЗЕМЉУ ДА ЧУВАМО, ПОМОЗИ!

СВИМА ИСТО КАЖИ, УМЕСТО АУТА, НЕКА ЧЕШЋЕ НОГЕ БИРАЈУ, ОКО СВЕГА ЋЕ МАЊЕ ДА СЕ НЕРВИРАЈУ.