Током периода ванредног стања, наставили смо са нашим активностима везаним за програм Еко-школе, повезујући се онлајн и планирајући их на нивоу нашег вртићког Еко тима, све време у контакту, и уз подршку Еко одбора.
Са великим ентузијазмом васпитачи су, заједно са родитељима, наставили да раде на развоју еколошке свести код наших најмлађих, а у активности су се укључивали и остали чланови породица, браће, сестре, баке, деке… Деца су са одушевљењем прихватила да истражују свет природе око себе
Током ранијих активности, започели смо израду заједничког Еко албума и паноа који су постављени на видно место у нашој установи. Како није било могуће наставити са овим активностима, направили смо виртуелни пано на који све еко групе постављају продукте својих еколошких активности. Сада се ту налазе заједнички фото албуми, виртуелни панои сваке еко групе, кратки едукативни филмови, дигиталне књиге, дигиталне слагалице, виртуелне изложбе…
Обележавање Дана планете Земље
Преко 1000 деце из целе Жупе, од јасленог узраста до средњoшколаца учествовало је у виртуелној изложби поводом Дана планете Земље.
Више о томе можете прочитати ОВДЕ
Еко-школарци ПУ Наша радост у Великом лову на биљке
Виртуелни пано можете погледати ОВДЕ
Пророда се буди, радују се људи
Почетком пролећа, наставили смо са активним истраживањем, пратећи како се природа буди. Деца су, заједно са родитељима, упознавала и фотографисала биљке током шетњи до ливада и шумарака, или у својим баштама и воћњацима, учествовали у сејању, садњи, неговању, заливању поврћа и цвећа. Да би пратили шта се дешава у земљи са семеном, многи су се одлучили прате процес клијања семена пасуља у тегли. Након праћења и упознавања овог процеса, наши еко школарци су исклијале биљке пасуља пресадили у земљу и наставили да их гаје, пратећи даљи раст биљке.
Користећи ове фотографије, васпитачи су креирали едукативни кратки филм „Истражујемо веснике пролећа“ и дигиталну књигу „Еко Радозналице и чаробни пасуљ“. Више о томе можете прочитати ОВДЕ
Воће и поврће карактеристично за наш крај
Мали еко школарци су помагали родитељима у активностима садње и неговања различитих врсти поврћа и воћа по којима је наш крај познат. Заједно са родитељима обилазили су породичне винограде пратећи раст и развој винове лозе, обилазили воћњаке и пратили листање и цветање алина, купина, јабука, вишања, шљива, кајсија, малина, купина… Размењујући фотографије деца су представљала воће и поврће које се гаји у њиховим породицама, у пластеницима, баштама или на њивама. Учествовали су у заливању и неговању поврћа и воћа, уочавали коровске биљке и бубе штеточине, припремали се да помогну у брању јагода…
Учествујући у овим активностима, уочавали су како се биљке развијају, учили како се зову њихови делови, шта они значе за биљку, откривали који делови појединих биљака се једу…
Фото албум је обогаћен а настао је и кратки филм „Који део биљке једемо“
Да живите здраво, лековито биље за то вам је право!
Истраживали смо лековите биљке које се могу наћи у нашем крају. Брали смо, мирисали, испробавали, кували чајеве, открили како неке могу помоћи да брзо зарасте разбијено колено… Неке баш лепо миришу, а неке боцкају или жаре… Замолили смо маме, тате, баке, деке да поделе своја искуства и знања о овим биљкама са нама … Многе смо нашли у нашим баштама и двориштима, неке на ливадама, неке на ивици шуме, друге покрај воћњака или у њему… Неке расту слободно у природи, а неке можемо гајити и сами.
Настао је филм који можете погледати ОВДЕ